About Us

Imrana Jalal

Chair of the Inspection Panel
Imrana Jalal

Imrana Jalal was appointed to the Inspection Panel on January 1, 2018, and became chair on December 16, 2018. A Fiji national, Ms. Jalal brings to the Panel more than 30 years of experience across diverse geopolitical and multicultural environments in the private and public sectors.

As a Principal Social Development Specialist (Gender and Development) for the Asian Development Bank from 2010-2017, Ms. Jalal gained intimate knowledge of multilateral development bank operations in various sectors and demonstrated her ability to engage and build rapport and trust with stakeholders around various and complex issues. She was Chief Technical Adviser at the Pacific Regional Rights Resource Team Office from 1995-2010.

A lawyer by profession, Ms. Jalal was a Commissioner from 1999-2001 on the initial Fiji Human Rights Commission, the first of its kind in the Pacific Island countries. She is the author of “Law for Pacific Women: A Legal Rights Handbook,” architect of the Fiji Family Law Act 2003, and was a founding member of the Fiji Women’s Rights Movement. She was elected a Commissioner on the Geneva-based International Commission of Jurists (ICJ) in 2006 and served on the Commission’s Executive Board from 2011-2017. The ICJ was established to protect the independence of judges and lawyers.

Ms. Jalal earned a Masters of Arts with a focus on Gender and Development from the University of Sydney, and an LLB and LLM (Hons.) in International Law from the University of Auckland.

Ms. Jalal became Panel chair in December 2018 and in April 2019 was elected to a second one-year chair term that ends on December 15, 2020. The Panel in March 2020 voted to have her continue to serve as chair until June 30, 2021. 

Her term as a Panel member runs through December 31, 2022.